Nathan A. Barton ”Pierwszy Jamboree Free State Wyoming sukcesem”

Nie mogę się oprzeć pokusie, by być pierwszym który doniesie o sukcesie pierwszego Jamboree [zjazdu – przyp. tłumacza] przygotowanego przez Bostona T. Party, w Crook County w stanie Wyoming, jako część gwałtownie rozwijającego się projektu Free State Wyoming [ang. Projekt Wolny Stan Wyoming – przyp. tłumacza] w pięknych i rozległych północno-wschodnich przestrzeniach stanu, wspaniałych Black Hills.

Podczas gdy śnieg pokrył wiele z pasm górskich w Colorado, a nawet w Nowym Meksyku, deszcz zmoczył wschodnie i południowe Black Hills. Zbierające się dwa tuziny, a nawet więcej członków i ludzi zainteresowanych projektem FSW musiało znieść pojedynczą noc z opadami deszczu i trzy dalsze dni, późnoletniej spiekoty, czystego, rozgwieżdżonego, nocnego nieba i delikatnych bryz. Wybrana lokalizacja była wspaniałym miejscem –harmonijne połączenie sosnowego lasu, gór, z tajemniczymi formami skalnymi, błądzącymi stadami dzikich indyków i spokojem, lekko zakłócanym przez wystrzały, jako, że Boston przeprowadzał treningi obrony bronią krótką i długą, z różnorodnymi konkursami i zwykłym strzelaniem do celów dla zabawy.

Goście przybywali z typowo libertariańską manierą – o wszystkich godzinach i bez przygotowanego rozkładu. Całe zgromadzenie było również typowo libertariańskie, z wieczornymi wizytami dużego ogniska, dzieleniem się posiłkami i politycznymi, ale nie tylko dyskusjami, prowadzonymi wokół namiotów, ognisk, za stanowiskami strzeleckimi i gdziekolwiek, na 50 paru akrach, na których rozsiane były pola namiotowe, strzelnica, centralne miejsce spotkań i parking. Oddalone o ponad 10 mil od najbliższej utwardzonej drogi (jednak łatwo przejechał nawet mały Nowy Garbus i dwa inne, jednośladowe pojazdy), było to idealne miejsce na parę dni odpoczynku, planowania i dyskusji, jak również po prostu wymieniania się i lepszego poznawania.

W ciągu dnia, jeśli nie uczestniczyli w jednym z zawsze świetnie przygotowanych kursów treningowych strzelectwa, które są specjalnością Bostona T. Party, ludzie wędrowali po Crook County i okolicznych terenach. Przybycie, czy wyjazd z Jamboree uczestnicy najwyraźniej wykorzystali, jako sposobność by zwiedzić cały stan Wyoming, przyjrzeć się wspólnotom, interesom, czy możliwościom zatrudnienia, porównać trzy początkowo wybrane hrabstwa i poznać okolice, często bardzo różną od rodzinnych stanów. Pośród tych, którzy przybyli byli ludzie z tak bliska, jak 80, 100 mil (w tym kilku miłośników wolności już w Wyoming) i ludzie z (co najmniej) Minesoty, Teksasu, Arkansas, Maryland, Nevady, Colorado i Arizony. Dyskusja o tym, jak całą rzecz wprowadzić w życie, jak również o ziemi i nieruchomościach obecnie możliwych do zakupu w okolicy, była żywa.

Obecnie, na sprzedaż są posiadłości, w każdym z trzech wybranych hrabstw, a w szczególności w Crook i Weston Counties. Są to posiadłości od tych w miastach, wiele (z lub bez domów, wszystkich rozmiarów i dat) w ważniejszych miastach, do 5, czy 10 akrowych działek w różnej odległości od miasta. Są 40, 50 akrowe i większe posiadłości (często z bardzo ładnymi domami), aż do rancz, 1000 i 3000 czy więcej akrowych. W obydwu hrabstwach jest na sprzedaż także pewna liczba interesów i terenów potencjalnie możliwych do wykorzystania w biznesie. (Właściwie, firmy są na sprzedaż w Aladdin, Beulah i Four Corners – trzech z najmniejszych miast, ale ze świetną lokalizacją). Co najmniej jedna pozastanowa, libertariańską rodzina, nabyła już posiadłość w Crook County.

Pomimo, iż luźno, wszystko to było ogólnie dobrze zorganizowane, z „gwoździem programu”, bankietem, składającym się z grillowanego kurczaka i bizonich hamburgerów, na ognisku w niedzielną noc, ze znakomitą, zrobioną na miejscu sałatką coleslaw i arbuzem na deser. Jeden uczestnik, znany libertarianin z Beehive State, został w szczególności doceniony za swoją pomoc w zmieszaniu wszystkiego razem. Odsłonięty został duży sztandar z logiem FSW i oczywiście nad całym miejscem powiewała flaga Gadsen Yellow.

To był wspaniały czas i nie będziesz go chciał przegapić następnym razem!

Ludzie oficjalnie związani z projektem FSW (włączając Bostona we własnej osobie) podadzą szczegóły na temat wyklutych idei i planów, a autor nie reprezentuje w żadnej formie FSW, ani nie ma kompetencji, by udzielać jakiś informacji, personalnych, czy innych.

Nathan A. Barton – Wrzesień 9 2004

______________________
Tłumaczenie:  Jakub Kantorski

na podstawie: Nathan A. Barton „Free State Wyoming’s First Jamboree A Success” http://www.thepriceofliberty.org/04/09/09/nathan.htm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *