Krzysztof “Critto” Sobolewski “Immunitety: apartheid naszych czasów”

Immunitety wszelkiego rodzaju – poselskie, senatorskie, immunitet prezydencki, immunitety sędziowskie i prokuratorskie oraz dypomatyczne – są znakiem niesprawiedliwości w naszych czasach.

Wszyscy powinni być równi wobec prawa, tak samo ścigani za przestępstwa, zobowiązani do tego samego, oraz ew. tak samo wynagradzani za odpowiednią postawę. Tymczasem, w Polsce – a także w wielu innych krajach – istnieją tak naprawdę DWIE „klasy” ludzi: „zwykłych” i „nietykalnych”. Jest to wyraźne i wstrętne pogwałcenie zasad równości obywateli wobec prawa, która jest moralną podstawą istnienia społeczeństw cywilizowanych. Co więcej, powoduje zamieszanie związane z konstytucyjną równością wobec prawa – te same konstytucje, gwarantujące tą równość, gwarantują władzom przywileje nietykalności.

Immunitety to, krótko mówiąc, apartheid naszych czasów; to gwarancja bezkarności dla polityków i instytucji politycznych – również za zbrodnie (kłania się sprawa dyktatora Pinocheta i jego „immunitetu”), za występki, przestępstwa wszelkiego rodzaju, afery, a nawet zdradę.

Zniesienie, a co najmniej – ograniczenie immunitetów, jest krokiem koniecznym – jeśli z podniesioną głową i bez obłudy mamy mówić, że żyjemy w krajach, w których prawo jest jednakowe dla wszystkich. Inaczej będzie to obłuda.

Wasz Krzysztof „Critto” Sobolewski

(c) Copyright by Krzysztof „Critto” Sobolewski

Przedruk, kopiowanie, rozpowszechnianie i dystrybucja dozwolone bez żadnych ograniczeń w dowolnym celu. Modyfikacje dozwolone pod warunkiem ich wyraźnego zaznaczenia w tekście i poinformowania o tym, kto modyfikował, lub napisanie, iż modyfikacja jest anonimowa. W żadnym wypadku podpis autora, tj. wyrazy: Krzysztof „Critto” Sobolewski nie mogą być usunięte ani zmienione.

***

Tekst został wcześniej opublikowany na stronie autora http://liberter.webpark.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *