Tony Stelik ”New Hampshire Liberty Alliance w akcji”

Jedna z międzypartyjnych organizacji zainteresowanych wolnościami osobistymi w “granitowym stanie”- New Hampshire USA jest NHLA.
New Hampshire Liberty Alliance (Przymierze wolnościowców New Hampshire) powstało natychmiast po wyborze tego stanu przez FSP ( Uczestnicy Projektu Wolnego stanu glosowali w październiku 2003 roku na najbardziej odpowiedni stan do którego się przeprowadza. Pod uwagę było branych dziesięć stanów: Delaware, Maine, New Hampshire, Vermont, North Dakota, South Dakota, Idaho, Wyoming, Montana i Alaska).

Organizacje tworzą wolnościowcy zamieszkali w NH oraz nowo przybyłe “jeże”, którzy nie czekają z przeprowadzka na planowaną liczbę 2000 uczestników ruchu.

W skład NHLA wchodzą członkowie partii Libertarianskiej, Demokratycznej – w ramach partii Demokratycznej powstał “wolnościowy korpus demokratyczny”, Republikanów – podobnie jak Demokraci, członkowie partii Republikańskiej utworzyli “wolnościowy korpus republikański”, Zielonych, Konstytucjonalistów, New Hapmshire Gun Owners Association (Zrzeszenie właścicieli broni palnej New Hapshire), NRA- NH (National Rifle Association – Narodowy Związek Strzelecki oddział New Hampshire) i dziesiątki jeśli nie setki innych wolnościowo zorientowanych grup i partii z terenu stanu. NHLA jest “non partisan” (apolityczna) organizacja z jedynym celem – wpłynięcia na odrestaurowanie utraconych wolności osobistych, które były fundamentem, na którym była budowana Ameryka w przeszłości. Działalność NHLA koncentruje się na tworzeniu funduszu stypendialnego dla studiującej młodzieży homeschooled (uczonej w domach zamiast
uczęszczania do publicznych szkół), pisaniu rozpraw analitycznych na temat obecnych trendów w świecie politycznym, analizowaniu propozycji ustaw legislatury New Hampshire (faktycznie jest to jedyne ciało kompletnie zapoznane z absolutnie wszystkimi propozycjami i dogłębnie analizujące treść propozycji ze specjalna uwaga zwrócona na szkodliwe dla wolności osobistych skutki). Oczywiście szczególne zainteresowanie NHLA, budzi zachowanie się poszczególnych reprezentantów w kongresie i senacie stanu.

Na dorocznym bankiecie prezentowane są osiągnięcia i odkrycia organizacji, przydzielane stypendia i honorowane postawy polityków. Najlepiej oceniany polityk otrzymuje wyróżnienie a najgorsi są wymieniani po nazwisku. Podobnie w tym roku w ubiegła sobotę odbył się bankiet na terenie stanowego uniwersytetu w Plymouth .

Okazja widocznie była wystarczająco ważną dla członka Kongresu USA Rona Paula który specjalnie przyleciał z Teksasu i ponad godzinę opowiadał o pracy kongresu uwypuklając nonsensy i niekompetencje czołowych twórców polityki kraju. Ron Paul jest założycielem i liderem wolnościowego korpusu w kongresie Stanów Zjednoczonych, do którego obecnie zdecydowało się przypisywać około 20 kongresmanów.

Były prezydencki kandydat z partii libertariańskiej Michael Badnarik ogłosił, że będzie kandydował do kongresu USA i zdradził, ze w razie przegrania w wyborach przenosi się do NH. Również Ron Paul zdradził intencje przeprowadzki do NH w razie przegrania następnych wyborów.

Innym ciekawym gościem NHLA był pan Jack Cole – weteran 26-cioletniej służby policyjnej z New Jersey, gdzie przez 12 lat pracował jako tajniak walcząc w wojnie z narkotykami. Pan Cole jest obecnie zagorzałym przeciwnikiem tej wojny I energicznie argumentuje za legalizacja wszystkich narkotyków przedstawiając bezskuteczność i szkodliwość zwalczania tego zła. Według niego im więcej wysiłków w zwalczaniu tym więcej szkód społecznych, tym więcej zysków dla mafii, tym większa siła mafii i tym młodsze ofiary narkomanii.

Pan Cole przedstawił swoja propozycje objęcia kontrola państwową legalnego handlu narkotykami podobnie jak to jest z alkoholem i papierosami co oczywiście nie wywołało zbytniego entuzjazmu bankietujących, ale cała prelekcja skupiła uwagę obecnych. Pan Cole zaznaczył ze jego celem jest pokazanie szkodliwości prohibicji, natomiast nie rezerwuje dla siebie jedynie słusznego rozwiązania i w sumie był przyjęty ciepło.

Najciekawszym momentem bankietu była prezentacja ocen NHLA na temat polityków NH. Prezentacje prowadził pan Dan Gorman – wieloletni działacz partii libertarianskiej, członek wielu wolnościowo zorientowanych organizacji, wieloletni legislator na poziomach stanu i lokalnych a obecnie dodatkowo prezes NHLA.

Dla celów oceny przyjęto szkolny system ocen od “A” – bardzo dobry, do “F” – niedostateczny.

Kosztem setek godzin badaczy, informatyków, obserwatorów i działaczy wolnościowych z wszystkich organizacji i partii New Hampshire, stworzono kompleksowy system i zbadano 25 ustaw w skład których wchodziło dziesięć ustaw tyczących spraw natury socjalnej, dziesięć ustaw tyczących spraw natury ekonomicznej i piec ustaw tyczących rządu New Hampshire. Okazało się ze system wyszczególnił w znacznej ilości przypadków ocenę “F” minus. Ta skandalicznie niska ocena została zakwalifikowana jako całkowicie odrębna kategoria – “zagrożenie konstytucji”.

Uwieńczeniem prac komisji badającej kongres była lista wszystkich reprezentantów NH z ich odpowiednia ocena. Najlepsi (wszyscy najlepsi byli obecni) zostali wymienieni po nazwisku i otrzymali wyrazy uznania i podziękowania, a najlepszy z najlepszych, podobnie jak w zeszłym roku, otrzymał wyróżnienie i dyplom.

Również najgorsi i “zagrażający konstytucji” zostali wymienieni po nazwisku a ich okręgi wyborcze zostaną powiadomione o wynikach. Pan Gorman zauważył ze NHLA nie jest jeszcze orłem. Może zaledwie pisklęciem orła. Działalności organizacji jeszcze nie widać. Jednak sama wiadomość o istnieniu tego zalążka, ma wpływ i można zauważyć już zmiany w polityce stanu.

W bankiecie wzięło udział ponad 200 osób.

Tony Stelik
2004 r.
***
Tekst zostało wcześniej opublikowane w serwisie Liberator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *